Wpływ pandemii na zdrowie psychicznie dzieci i młodzieży.

zdrowie psychiczne

W marcu miną już rok od czasu wprowadzenia pierwszego lockdownu. Przez ten czas wiele się mówiło o wirusie, o gospodarce czy o przyszłości postpandemicznej. Nie wiele się natomiast mówiło, jak pandemia wpłynęła na nasze zdrowie psychiczne, a w szczególności na najmłodsze grupy społeczeństwa.

Wpływ pandemii na nastolatków

Powszechna jest myśl, że skoro mamy pandemie, to dla wszystkich jest to trudna sytuacja. Ale wcale tak nie musi być. Wpływ pandemii na nastolatków trzeba rozpatrywać pod kątem indywidualnym. Przede wszystkim głównym czynnikiem wpływającym na samopoczucie w okresie pandemii jest stan, w jakim byliśmy przed pandemią. Na przykład dla osób, które były nękane w szkole, lockdown jest dla nich odpoczynkiem od tych przykrych przeżyć. Tak samo dla nastolatków borykającymi się z lękiem społecznym, ten czas jest wytchnieniem i odpoczynkiem. Są jednak też młodzi, którzy zmagają się z trudnościami w izolacji. Jako jednostki społeczne w poradzeniu sobie z problemem często opieramy się na wsparciu rówieśników, spędzamy dużo czasu ze znajomymi w szkole czy spędzamy wolny czas w gronie kolegów i koleżanek. Obecnie te podstawowe potrzeby społeczne są nam ograniczane, przez co wielu młodych, którzy wcześniej swoje szczęście opierali na kontaktach z rówieśnikami, teraz mają problemy z poradzeniem sobie w nowej rzeczywistości.

W czasie pandemii zanotowano również wzrost depresji oraz przemocy domowej, jednak trzeba zaznaczyć, że owe zjawiska miały zalążek już przed pandemią, a okres pandemiczny był tylko zapalnikiem, który sprowokował nasilenie się tych zjawisk.

Wśród młodych dorosłych (18-24 lata) głównym czynnikiem wpływającym na złe samopoczucie w czasie pandemii jest utrata pracy, która przekłada się na brak dochodu oraz studia zdalne, które uniemożliwiają młodym współuczestniczenie w życiu uczelnianym. Najczęściej w tej grupie wiekowej są zgłaszane problemy ze zdrowiem psychicznym. By przeciwstawić się negatywnym emocjom, młodzi sięgają po różne substancje psychoaktywne, robi tak ponad 1/4. Taki sam procent młodzieży miewa myśli samobójcze. W obu przypadkach jest to dwukrotny wzrost w stosunku do czasu sprzed pandemii.

Wpływ pandemii na dzieci

Czas szkolny jest czasem bardzo trudnym. Jest to okres, w którym nabywamy zdolności społeczne, uczymy się życia w grupie oraz nawiązywania nowych relacji. Gdy dziecko nie ma dostępu do swoich rówieśników, jest zagrożenie, że nie jego rozwój nie będzie przebiegał w sposób znormalizowany. Dzieci w tym czasie bardzo potrzebują ruchu, ale zdalne nauczanie nie daje okazji to odpowiedniej aktywności fizycznej. Należy więc zadbać o ruch swojego dziecka poprzez np. wyjście na spacer czy zapisanie dziecka na sportowe zajęcia pozaszkolne. Dzieci w tym okresie są skłonne przyjmować lęki dorosłych. Gdy w domu są często rzucane hasła typu “nie poradzimy sobie przez tę pandemię”,”jest ciężko” to dziecko jest obarczane lękiem rodziców, co może źle wpływać na jego samopoczucie. Należy więc wystrzegać się mówienia takich rzeczy w obecności dziecka.

Jak radzić sobie z negatywnym wpływem pandemii

W czasie pandemii myślimy o wielu rzeczach, mamy wiele myśli zarówno tych pozytywnych jak i negatywnych. Nie należy ich w sobie tłumić, gdyż doprowadza nas to do pogorszonego samopoczucia czy braku motywacji. Należy pozwolić by te emocje “przepłynęły” przez nas. Dzięki temu poprawimy swoje samopoczucie i zdobędziemy energie do działania.

Jeżeli doskwiera nam samotność, nie można się w niej zatracać. Trzeba się zastanowić gdzie szukać tej bliskości. Jest wiele grup internetowych dzięki, którym można poznać nowych ludzi i nawiązać z nimi trwałą relację. Nie wolno jednak od siebie wymagać budowania takich relacji jak w normalnych warunkach. W takich okolicznościach należy również zadbać o relacje wypracowane z wcześniejszego czasu, gdyż mogą być one trwalsze z uwagi na to, że powstały w innych niepandemicznych okolicznościach. Jednakże nie jest udowodnione, że relacje zawarte przez internet nie mogą być bliskie i trwałe.

Stworzenie i trzymanie się harmonogramu dnia oraz stawianie sobie małych osiągalnych celów, ogranicza negatywny wpływ pandemii na zdrowie psychiczne. Nie odczuwamy aż tak bardzo zjawiska dysocjacji, a sukces może nas motywować do kolejnych działań.

W tym czasie powinniśmy być również bardziej otwarci na komunikacje oraz bardziej empatyczni. Pamiętajmy, że my również mamy wpływ na samopoczucie innych. Gdy Twój znajomy potrzebuje pogadać, wysłuchaj go, zrozum jego położenie, punkt widzenia. Taka zwykła rozmowa ma gigantyczny wpływ na samopoczucie innych, a samemu również możesz się poczuć dobrze, poprzez pomoc drugiemu człowiekowi.

Sprawdź ile zapamiętałeś 🙂

Bibliografia

  1. https://www.youtube.com/watch?v=FkB9kWjsWBo&ab_channel=WojnaIdei
  2. https://www.youtube.com/watch v=RQQgC40DdjY&ab_channel=StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły